Jak działają ekrany akustyczne?
Ekrany akustyczne to zewnętrzne konstrukcje zaprojektowane tak, aby dźwięk nie wpływał na wrażliwe zastosowania terenu. Ekrany akustyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania hałasu komunikacyjnego i ochrony wrażliwych zastosowań terenu przed szkodliwym hałasem. Mogą być zbudowane z kilku różnych materiałów, takich jak akryl lub Perspex, beton, gabion i szkło. Ekrany akustyczne są dostępne w różnych materiałach i mogą zapewnić wysoki poziom prywatności dla mieszkańców. Poznaj różne rodzaje ekranów akustycznych i dowiedz się, jak działaj.
Absorbujące ekrany akustyczne pochłaniają hałas ruchu ulicznego
W budownictwie istnieje kilka sposobów na zmniejszenie hałasu komunikacyjnego w obszarach mieszkalnych. Stosowanie absorpcyjnych ekranów akustycznych jest jedną z tych opcji. Podstawowym celem absorpcyjnych ekranów akustycznych jest zmniejszenie odbicia. Są one również skuteczne w zmniejszaniu poziomu hałasu wewnątrz budynków. Absorpcja fal dźwiękowych opiera się na zjawisku zwanym dyfrakcją, które opisuje uginanie się fal wokół obiektów. Kiedy fale dźwiękowe uderzają w obiekt, tworzą „cienie hałasu”. Chociaż te cienie nie są tym, czym się wydają, to jednak zmniejszają ogólny hałas.
Wydajność absorpcyjnych ekranów akustycznych można zmierzyć za pomocą klas transmisji dźwięku (STC) i współczynnika redukcji hałasu (NRC). STC to liczba decybeli na metr kwadratowy, które bariera dźwiękochłonna może pochłonąć, a NRC to liczba decybeli na stopę kwadratową. Bariery wysokiej jakości mają współczynniki STC na poziomie 30 lub więcej i NRC na poziomie 30 lub więcej. Oprócz spełnienia wymogów norm ASTM E90-99 i NVLAP, te absorpcyjne ekrany akustyczne mogą być montowane w istniejących konstrukcjach.
Betonowe ściany akustyczne
Jedną z najbardziej efektywnych metod redukcji hałasu jest budowa ściany dźwiękowej. Konstrukcje te wykonane są z betonu i innych materiałów akustycznych, które odbijają dźwięk. Zazwyczaj są one zbudowane z wykorzystaniem faktury przypominającej cegłę, betonu sztruksowego lub wytłoczonych wzorów. Ale jak określić, czy wybrane ściany dźwiękowe będą działać dla Twojej przestrzeni? Oto kilka wskazówek do rozważenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak betonowe ściany dźwięku działają dla Twojej przestrzeni.
Po pierwsze, ściany dźwiękowe są przykładem akustyki defensywnej. Są rozwiązaniem, które przychodzi dopiero po pojawieniu się problemu. Struktury te nie były brane pod uwagę aż do lat sześćdziesiątych, kiedy to ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę ze szkodliwego wpływu hałasu na ich codzienne życie. Wiele badań wykazało, że ekspozycja słuchowa może prowadzić do problemów fizycznych i psychologicznych. Ściany te są powszechnym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia hałasem i mogą być postrzegane jako metafora nowoczesności, rozrostu i nieprzemyślanych idei postępu.
Oprócz ochrony załogi pracującej na placu budowy przed ciężkim sprzętem, konstrukcje te mogą chronić lokalne siedliska i dzikie zwierzęta przed hałasem powodowanym przez ciężkie maszyny i projekty budowlane. Co więcej, bariera dźwiękochłonna chroni również sąsiednią społeczność przed zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z nadmiernego hałasu. Jednak betonowe i murowane ściany dźwiękowe mogą w rzeczywistości powodować więcej problemów niż rozwiązują. A jeśli mieszkasz w pobliżu autostrady, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ projektu budowlanego na środowisko naturalne w okolicy, w której pracujesz.
Ekrany akustyczne z akrylu i Perspexu oferują prywatność
Pod względem akustycznym, bariery dźwiękochłonne z płyt Perspex i Akrylu są skutecznym rozwiązaniem w zakresie izolacji akustycznej ścian dźwiękochłonnych. Ekrany akustyczne z akrylu przepuszczają 92% światła i odbijają większość hałasu ulicznego. Materiały te są również trwałe i dobrze komponują się z otoczeniem. Mogą wytrzymać graffiti i inne skutki działania pogody. Oferują również długotrwałą przejrzystość, do dziesięciu lat, co czyni je doskonałym wyborem dla ekranów akustycznych.
Wśród akrylowych barier przeciwdźwiękowych dostępnych na rynku, PLEXIGLAS(r) Soundstop jest specjalnie zaprojektowany do zapewnienia redukcji hałasu. Jest on dostępny w kilku gatunkach i zawiera system zatrzymywania fragmentów. Akrylowe ekrany akustyczne mogą nawet posiadać paski chroniące przed ptakami. Produkty te są powszechnie stosowane jako bariery przeciwhałasowe na autostradach i posiadają aprobatę RMS R2 71. Zapewniają one również doskonałą trwałość i są lekkie, więc można je łatwo i szybko zainstalować.
Bariery akustyczne są przeznaczone do blokowania hałasu i zwiększania prywatności w tym samym czasie. Akustyczne bariery przeciwhałasowe mogą być również wykonane z wielu różnych materiałów, w tym z betonu i drewna. Beton jest najczęstszym materiałem budowlanym, stanowiącym prawie połowę wszystkich barier akustycznych w Ameryce. Beton jest trwały, uniwersalny i niedrogi, ale nie może być tak atrakcyjny jak drewno czy płyta Perspex. Bariery metalowe są również dobrym rozwiązaniem, ale nie są tak łatwe w instalacji jak materiały pochłaniające hałas.
Ściany dźwiękowe z kompozytów szklanych
Jeśli rozważasz zainstalowanie ściany akustycznej dla swojego domu lub firmy, rozważ wiele korzyści z kompozytowych ścian dźwiękowych ze szkła. Akustyczne panele ścienne zostały przetestowane i certyfikowane przez ASTM E84 i otrzymały klasę A w zakresie absorpcji dźwięku. Produkt ten posiada również szkło pochodzące z recyklingu z 35% jego włókna szklanego rdzenia pokładzie składa się z post i pre-consumer szkła. Szklane kompozytowe ściany dźwiękowe mają wysoką zawartość recyklingu, co pozwala im kwalifikować się do kredytów LEED i pomaga zmniejszyć wpływ na środowisko.
Dodatkową zaletą są właściwości akustyczne włókien naturalnych. Struktura lumenowa włókien jest unikalna. Pojedyncze włókno sizalowe składa się z wiązki pustych podwłókien. Każde włókno posiada ścianę komórkową złożoną z milionów nanowłókien. Nanowłókna tworzą drobną morfologię, tworząc więcej ścieżek dla fal dźwiękowych i wyższe współczynniki absorpcji. Dzięki temu ściany akustyczne z kompozytów szklanych są bardzo skutecznym materiałem akustycznym.